Dijital Diş Hekimliği Nedir?

Dijital diş hekimliği, bilgisayar destekli cihaz, yöntem ve teknolojilerin tamamen veya kısmen teşhis, planlama ve tedavide kullanılmasını ifade eder. Dijital diş hekimliği, insan hatasını azaltmak, üretim hassasiyetini artırmak ve tedavi süresini kısaltmak için geliştirilmiş bir yöntemdir. 

Basit dolgulardan karmaşık implant tedavilerine, estetik planlamadan gülüş tasarımına, ortodontiden porselen kaplamalara kadar birçok uygulama artık teknoloji ve dijital cihazlar kullanılarak gerçekleştirilebilmektedir. Dijital yöntemlerin üretim hızı ve doğruluğu gibi avantajlarının yanında çok önemli bir avantajı da dolgular, kaplamalar, köprüler, ortodontik plaklar, gece plakları ve benzeri uygulamalar gibi tüm uygulamaların üretim verilerinin veri tabanında saklanabilmesi ve ne zaman üretileceğidir. 

Hastanın başka bir şehir veya ülkede olması durumunda yani kliniğe gitmesi mümkün olmasa bile, dijital diş hekimliği sayesinde veriler online olarak sunulabilir ve hastanın verileri ile bulunduğu ülkede üretim yapılabilir. Diğer bir avantaj ise hastanın mevcut ağız durumunun taranıp kaydedilebilmesi ve gelecekteki yeni taramalarla karşılaştırıla bilinmesidir. Bu sayede aşınma, yer değiştirme ve benzeri değişimler tespit edilebilir.

Dijital Diş Hekimliği Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Dijital diş hekimliği uygulamaları esnasında bilgisayara aktarılan bir kamera ile ölçü alınır ve restorasyonun dijital tasarımı 10 ila 15 dakika içinde mikrometre hassasiyetinde tamamlanır. Toplam tedavi süresi gerekli restorasyon sayısına bağlı olarak değişmekle birlikte, çoğu tedavi bir günde tamamlanır ve hasta geçici bir dişle yaşamak zorunda kalmaz. Tüm tedaviler dijital olarak saklanabilir ve hastanın tedavi geçmişi takip edilebilir.

Dijital diş hekimliğinde kullanılan aletler CAD/CAM olarak bilinen ileri teknoloji tarama ve kazıma cihazlardır. Bu cihazlar sayesinde, hastaların yoğun programları arasında yalnızca 1-2 saat ayırmaları yeterli hale gelir. Bu sayede kısa süre içerisinde maksimum ağrısız fonksiyonel ve estetik tedaviler gerçekleştirilir.

Dijital Diş Hekimliği Avantajları

Dijital diş hekimliği ile ağzın kolayca fotoğrafını çekebilen özel bir kamera sayesinde restore edilecek dişin boyutu dijital olarak yakalanır ve bilgisayar ortamına aktarılır. Bu nedenle ölçüm sırasında mide bulantısı ve alerji gibi hasta konforunu azaltan yan etkilerin yaşanması riski ortadan kaldırılır.

Kişiye özel gülüş tasarımı, porselen ve zirkonyum kaplamalar CAD/CAM sisteminin en çok kullanıldığı ana çalışma alanlarıdır. Bu tür estetik uygulamalarda dijital ölçü teknolojisinin kullanılması da uzun süreli diş eti korunmasına katkı sağladığı için estetik sonuçlar çok daha kalıcı olacaktır. Tarama sonrası dişlere herhangi bir müdahale yapılmadığında gülüşün çizimi dijital olarak yapılacak ve tedavi başladıktan sonraki şekli kişinin yüz şekli dikkate alınarak hasta ve doktor tarafından planlanacaktır. 

Estetik kriterler ve hastaların beklentilerini en iyi şekilde karşılayan bu tedavi esnasında detaylı fotoğraf ve video görüntüleri kullanılır. Tedavi plana bağlı kalarak başlar ve hasta kısa sürede yeni bir gülüşe kavuşur. İşlem sırasında etkilenen bölgeye lokal anestezi verilir ve işlem ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir. Tedavi sürecinin kişinin rahat yaşamına olumsuz bir etkisi yoktur. Renk uyumsuzluğu tespit edilirse kısa süre içerisinde renk değiştirilebilir. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için tanımlama bilgilerini kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.