Pedodonti Nedir ?

Çocuk Diş Hekimliği, bir diğer adıyla Pedodonti, 0-13 yaş grubu çocukların daimi dişleri tamamlanıncaya kadar ki süreçte süt ve daimi genç dişlerin hastalıkları ve tedavileriyle ilgilenen uzmanlık dalıdır.

Pedodonti’nin birinci amacı ortaya çıkmış problemleri tedavi etmek ve bu sorunların kaynağını bularak oluşmasını engelleyecek önlemleri almaktır. Bu amaçla uygulanan prosedürlere Koruyucu Diş Hekimliği denir.

Koruyucu Diş Hekimliği beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi, ağız ve diş temizliği konusunda eğitimlerin verilmesi, yerel flor ve fissür örtücü gibi dişlere uygulanabilen işlemler ve düzenli kontrolleri içerir.

Koruyucu uygulamalar nelerdir?

Koruyucu uygulamalardan en önemli ikisi fissür örtücü işlemler ve yüzeysel flor uygulamasıdır.

Fissür örtücüler daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki çürümeye yakın olukları (fissürleri) kapatıp bakterilerin buraya ulaşmasına izin vermeyen ve böylelikle çürüğü önleyen akışkan bir dolgu maddesidir. Fiss

Flor uygulaması nedir?

Flor, diş yapısını güçlendirerek dişlerin çürümesini önleyen bir elementtir. Yeni dişler, diş minesi tam olarak olgun olmadığından çürüğe karşı daha dirençsizlerdir. Flor bu tip diş minelerini kuvvetlendirerek asit ataklarına karşı korur ve çürük oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Yüzeysel flor 6 ayda bir diş hekimi tarafından uygulanmalıdır.

Hemen Ücretsiz Randevunuzu Oluşturun

DİĞER TEDAVİLERİMİZ