Sedasyon ve Genel Anestezi Neden Uygulanır ?

İleri seviyede diş hekimi korkusu ve kaygısı olan çocukların, engelli bireylerin veya yetişkinlerin diş tedavilerini klinik şartlarda yapmak her zaman mümkün olmayabilmektedir. Bu durumlarda tüm diş tedavileri tek seansta sedasyon veya genel anestezi altında uyutularak gerçekleştirilebilmektedir.Özellikle aşırı kaygılı çocukların diş tedavisi sırasında ani hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkabilecek yaralanma riski sedasyon ya da genel anestezi altında tamamen ortadan kalkmakta ve yapılan tedavilerin kalitesi ve başarısı artmaktadır. Sedasyon veya genel anestezi altında diş tedavisine karar verilen kişinin mutlaka işlem öncesinde genel anestezi uzmanı tarafından muayene edilmesi, gereken kan tetkiklerinin değerlendirilmesi ve anestezi altında herhangi bir risk olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ebeveynlerin çocuklarının diş tedavilerini anestezi altında yaptırma kararı alırken dikkat etmeleri gereken en önemli konu ise bu tedavinin uzman diş hekimi tarafından tam donanımlı hastane veya merkezlerde yapılması gerektiğidir.

Sedasyonun riski var mıdır?

Sedasyon oldukça güvenli bir tedavi yöntemi olmasına karşın riskleri de bünyesinde barındırır. Kullanılan ilaçlar alerjik reaksiyon oluşturabilmektedir. Bu tarz durumlarda uzman bir ekip hızlı ve kolay bir şekilde durumu kontrol altına alabilir. Genel anesteziye göre sedasyonda böyle bir durumla karşılaşma ihtimali daha düşüktür.

Genel anestezinin riskleri var mıdır?

Genel anestezide kullanılan ilaçlar sinir sistemini tamamen bloke eder. Bu nedenle genel anestezinin mutlaka bir uzman anestezist tarafından uygulanması ve hastanın monitörle takip edilmesi gereklidir. Anestezi damar yolu açılarak direkt anestezi ilacı verilir. Buna bağlı olarak sinir sistemi bloke olan hasta kendi kendine nefes alamaz, dolayısıyla uyutulduktan sonra nefes borusuna tüp sokularak monitörden nefes alması sağlanır. Ameliyat bitince tekrar uyanma ilacı verilerek uyandırılır.

Hemen Ücretsiz Randevunuzu Oluşturun

DİĞER TEDAVİLERİMİZ