Braket/Tel Tedavisi Nedir?

Tel tedavisi en sık uygulanan ortodontik tedavidir. Dişlerin üzerine tek tek yapışan, metal, braket adı verilen kare şeklinde, ufak parçalar, aralarından geçen ortodontik teller sayesinde dişleri hareket ettirirler. Diş renginde renkli veya tamamen şeffaf malzemeden üretilen braketler de metal braketler ile aynı prensipte çalışır. Şeffaf braketlerin en önemli farkı daha az gözükmesidir. Bunun yanında daha fazla bakım ve dikkat gerektirmesi açısından daha çok erişkinlerde kullanılır. Son olarak, lingual braketler; Dişlerin iç yüzeyine yapışan sabit metal braketlerdir. En önemli özelliği dışarıdan hiç görülmemesidir. Tedavi tekniğindeki farklılıklardan dolayı önden takılan braketlere göre tedavi süreleri daha uzundur.

Tel tedavisi ne zaman yapılır?

Uluslararası Ortodonti Birliği 7 yaş grubu bütün çocukların ortodontik kontrolden geçmesini öneriyor. Erken kontrol ve erken teşhis sayesinde önleyici tedbirler alınabilir. Tel tedavisi genellikle 10-12 yaş aralığında uygulanmaya başlanır. Yine de önleyici tedbirlerin alınması ortodontik tedavilerin başarı oranlarını çok önemli derecede arttırır.

Tel Tedavisi Ağrı veya Acıya Sebep Olur Mu?

Dişlerinize braketlerin takılması sırasında herhangi bir şekilde canınızın yanması söz konusu değildir. Kontrole geldiğiniz aylık periyotların esnasında dişlerin üzerindeki ark telleri değiştirilip tekrar kuvvet uygulanacağından, her randevu sonrası çok kısa süreli olarak hafif bir hassasiyet hissetmeniz normaldir.

Ortodontinin Yaş Sınırı Var mıdır?

Ortodontik tedavi için yaş sınırlaması yoktur. Dişsel düzeltmelerde yaş önemli değildir, dişleri çevreleyen kemikleri sağlıklı olan herkese ortodontik tedavi uygulanabilir. Hasta kaç yaşında olursa olsun diş çapraşıklıkları düzeltilebilir. Ancak bireyin çene kemiklerinde bir düzensizlik söz konusuysa (üst çene veya alt çene ileriliği veya geriliği) bu durumda ortodontik tedavi gerekmektedir ki bu tedavinin zamanlamasına hasta birebir muayene edildikten sonra karar verilebilir.

Hemen Ücretsiz Randevunuzu Oluşturun

DİĞER TEDAVİLERİMİZ